Blog

Podcinanie wędzidełka, czyli co musisz wiedzieć o tym zabiegu

 Podcinanie wędzidełka, czyli co musisz wiedzieć o tym zabiegu

 

Dla większości osób gabinet stomatologiczny kojarzy się z leczeniem zębów oraz wykonywaniem zabiegów, które dotyczą jedynie zębów. W rzeczywistości chirurgia stomatologiczna obejmuje o wiele większy zakres, do którego zaliczają się okolice dziąseł oraz innych tkanek miękkich. Wśród takich zabiegów pojawia się podcinanie wędzidełka. Na czym dokładnie polega? Kiedy najlepiej poddać się zabiegowi i dlaczego warto? Czy podcinanie wędzidełka jest inwazyjnym zabiegiem? Na te i wiele innych pytań otrzymasz informacje w tym artykule

 

Co to jest wędzidełko? Za co odpowiada wędzidełko?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest wędzidełko i za co odpowiada. Wędzidełko to cienka i włóknista błona śluzowa, która w zależności od swojego umiejscowienia może pełnić wiele funkcji. Wyróżniamy m.in. wędzidełko językowe, które odpowiada za prawidłowe ruchy języka, a więc za umiejętność mówienia oraz jedzenia, a także wędzidełka wargowe umożliwiające swobodę ruchów wargami. Wędzidełka wargowe, podobnie jak wędzidełka policzkowe, wpływają na funkcję ssania, żucia oraz na utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśniowego.

 

Nieprawidłowa budowa wędzidełka – na co wpływa? Kiedy wiadomo, że wędzidełko ma nieprawidłową budowę?

Niezależnie od rodzaju wędzidełka jego nieprawidłowa budowa może nieść za sobą szereg konsekwencji nie tylko w wieku niemowlęcym, ale także na całe życie. W wielu przypadkach u osób, które borykają się z nieprawidłową budową wędzidełek, pojawia się zaburzenie mowy, właściwego gryzienia pokarmów, a także ssania oraz wady zgryzu. Problemy z prawidłowym ssaniem objawiają się szczególnie w wieku niemowlęcym. Trudności związane ze złym przyczepem wędzidełka u dziecka oddziałuje również na matkę karmiącą, ponieważ z taką dysfunkcją karmienie może być bolesne, a także doprowadzić do zapalenia piersi i tym samym obniżenia poczucia własnej wartości, co w wielu przypadkach prowadzi również do złego samopoczucia, a nawet depresji.

 

Jakie są konsekwencje nieprawidłowej budowy wędzidełka? Poznaj następstwa ankyloglosji

Zaburzenia toru oddychania, zaburzenia karmienia, dysfunkcje połykania, zaburzenia snu, a także zaburzenia mowy są następstwami ankyloglosji. Rodziców powinien zaniepokoić także nieefektywny odruch ssania, wyciekanie pokarmu kątami ust, brak umiejętności objęcia wargami sutka bądź smoczka butelki, a także wywijanie warg. W takich przypadkach zabieg podcięcia wędzidełka jest konieczny, a ostateczną decyzję o zabiegu może podjąć lekarz, który przeprowadził wnikliwe badania. W naszym gabinecie za diagnozę związaną z zabiegiem podcięcia wędzidełka odpowiada dr Inga Dynowska, wybitna specjalistka, która z ogromną wiedzą niesie pomoc naszym pacjentom w każdym wieku.

 

Kwalifikacje pacjenta po konsultacjach z neurologopedą oraz ortodontą

Przed zabiegiem bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka m.in. w formie ćwiczeń. Wśród ćwiczeń, które przygotowują do zabiegu, możemy polecić np. masaże wędzidełka czy gryzienie twardych warzyw. Po wykonanym zabiegu bardzo ważne jest wsparcie pacjenta oraz motywacja do szybkiej i skutecznej regeneracji. W tym przypadku wykonuje się ćwiczenia, masaże mięśni żujących oraz po otrzymanej informacji potwierdzającej także masaże podniebienia twardego. Rzetelne korzystanie z pomocy pozabiegowej pozwala na efektywniejszy powrót do pełni sił w szybkim czasie.

 

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka? Co trzeba wiedzieć o przebiegu podcinania wędzidełka?

Zabieg podcinania wędzidełka polega na przecięciu błony w poziomie, dzięki czemu umożliwiamy tkankom złączonym przez wędzidełko zwiększoną ruchomość. Nacięcie wykonujemy przy użyciu skalpela, nożyczek chirurgicznych lub lasera. Zabieg ten trwa krótko, a użycie lasera do podcięcia wędzidełka jest szczególnie korzystne nie tylko podczas samego zabiegu, ale także wpływa na szybsze gojenie się ran. W naszym gabinecie wykonujemy go przy miejscowym znieczuleniu, a w przypadku dzieci stosujemy sedację wziewną podtlenku azotu. Wiele pytań otrzymujemy także w kwestii przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Czy zatem istnieją przeciwskazania do wykonania zabiegu podcinania wędzidełka? Z pewnością nie powinni temu zabiegowi poddawać się pacjenci z infekcją dróg oddechowych, uczuleni na leki znieczulające, a także osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi.

 

 

Centrum Stomatologii Łomianki - postaw na specjalistów w swojej branży

W Centrum Stomatologii Łomianki zajmujemy się m.in. leczeniem chorób przyzębia, wybielaniem, protetyką, diagnostyką, profilaktyką, ortodoncją, leczeniem kanałowym, stomatologią estetyczną, stomatologią zachowawczą, a także chirurgią stomatologiczną. W naszych gabinetach pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale znają się na tym, co robią i z wielkim zaangażowaniem pomagają pacjentom w każdym wieku pozbyć się bólu, dyskomfortu oraz różnorodnych dolegliwości. Zapoznaj się z naszą ofertą i umów się na wizytę w Centrum Stomatologii w Łomiankach. Zapraszamy!